چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۸۵

ترفندهای ویندوز 1

 

   نكات و ترفندهاي Shutdown

  

براي استفاده از دستورات زير شما بايد ابتدا از طريق Run و سپس تايپ عبارت CMD و زدن كليد Enter وارد محيط Command Prompt شويد.

در اين دستورات پارامترهاي مختلفي وجود دارند كه در ابتدا آنها را بررسي ميكنيم :

[Shutdown [{-l|-s|-r|-a}] [-f] [-m [\\ComputerName]] [-t xx] [-c "message"] [-d [u][p] :xx;yy

بعد از اينكه وارد محيط Command Prompt شديد ميتوانيد هر يك از دستورات فوق را طبق روش زير تايپ كرده و بعد با زدن Enter دستورات اجرا ميشود.

با دستور زير ميتوانيد هر كار مربوط به Shutdown از Log off user گرفته تا تنظيم ساعت براي خاموش شدن كامپيوتر، خاموش كردن كامپيوتر فرد ديگر و ... را انجام دهيد. براي استفاده از اين دستور بايد نام كامپيوتر را بدانيد. اگر قصد خاموش يا Restart كردن كامپيوتر خود را داريد ( از اين روش ) و نام آن را نميدانيد ميتوانيد به سادگي در قسمت System كه در Control Panel قرار دارد و يا با راست كليك روي آيكن My Computer و انتخاب گزينه Properties آن را متوجه شويد ( اين نام مقابل عبارت Full Computer Name قرار دارد اگر هم خواستيد آن را تغيير دهيد كافي است روي دكمه Change در همان قسمت كليك كنيد ). بعد از يافتن نام كامپيوتر ميتوانيد از دستور زير استفاده كنيد :

Shutdown -r -m \\ComputerName -t 300

توجه داشته باشيد كه در اين دستور به جاي ComputerName نام كامپيوتر شما درج ميشود و علامت \\ بايد باقي بماند. در اين دستور "r" به معني Restart است. شما ميتوانيد به جاي آن از "l" به معني Log Off و يا "s" به معني Shutdown استفاده كنيد. عدد 300 بعد از "t" به معناي آن است كه عمل Restart يا ... بعد از 300 ثانيه در سيستم شما انجام شود.

شما ميتوانيد با اضافه كردن پارامتر "c" به دستور بالا در هنگام عملي كه ميخواهيد انجام شود يك پيغام نيز كه شما متن آن را مينويسيد به نمايش درآيد. براي اين كار ميتوانيد به صورت زير عمل كنيد :

"Shutdown -r -m \\ComputerName -t 300 -c "GOODBYE

حالا اگر به هر دليلي مجبور شديد كه عمل Restart يا Shutdown يا ... را لغو كنيد ميتوانيد با تايپ دستور زير كل مراحل را متوقف كنيد ( قبل از پايان زمان داده شده ) :

Shutdown -a

و در نهايت شما ميتوانيد با تايپ دستور Shutdown -i يك صفحه گرافيكي را باز كنيد كه تمامي اين گزينه ها در آن موجود ميباشند.

نكته باقي مانده ديگر اين است كه شما ميتوانيد با اضافه كردن پارامتر f- قبل از m- كاري كنيد كه تمام برنامه هاي در حال اجرا در لحظه اجراي دستور بدون اعلام پيغام هشدار بسته شوند. در ضمن اگر در اين دستورات ( به جز حالت انتخاب Log Off )  پارامتر m- و نام كامپيوتر را حذف كنيد سيستم كامپيوتر شما را براي اجراي دستور در نظر ميگيرد و آن را اجرا ميكند.

 

 

 

 

 

 

  نمايش متن و پيغام براي كاربران هنگام شروع ويندوز

 

زماني پيش خواهد آمد كه افراد ديگري نيز از كامپيوتر شما استفاده ميكنند و يا به عنوان مسئول سايت مي خواهيد بر روي تك تك كامپيوترهاي سايت پيغامي را نمايش دهيد، مبني بر اينكه، ابتدا ديسكت هاي خود را ويروس يابي كنيد و يا بر روي درايو C برنامه اي نصب نكنيد و يا مي خواهيد قوانين سايت را به كاربران متذكر شويد. شما ميتوانيد براي اين كار از يك ترفند ساده رجيستري به شرح زير استفاده كنيد :

سيستم عامل : ۹۸ - 2000 - XP

مسيراول: HKEY_Local_Machine\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WinLogOn

مسير دوم :

 HKEY_Local_Machine\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WinLogOn 

نوع : String Value 

كليد : LegalNoticeCaption , LegalNoticeText  

به ابن دو كليد متن مورد نظر خودتان را به عنوان مقدار اختصاص دهيد.

به كمك اين دو دستور ميتوانيد هر متن دلخواه و مورد نظرتان را( فارسي يا لاتين )  در ابتداي شروع ويندوز به نمايش درآوريد .

توجه : 

1- كاربر به هيچ عنوان نميتواند اين متن را حذف و يا تغيير دهد ( وقتي ويندوز در حال بارگذاري است ). 

2- هر بار كه سيستم روشن ميشود، كاربر ناچار است اين پيغام را مطالعه كند و دكمه تاييد را فشار دهد تا ويندوز به طور كامل بوت شود.

3- در دستور زير، مقدار LegalNoticeCaption متن عنوان پنجره و مقدار LegalNoticeText متن اصلي پيغام مي باشد .

4- مسير اول براي ويندوز 98 و ME ، و مسير دوم براي ويندوز 2000 و XP مي باشد . 

5- جهت برگشت به حالت اوليه، كليدها را از مسير گفته شده حذف كنيد .

پيروز باشيد.

 

 

 

 

 

 

   بازگرداندن فايلهای معيوب سيستمی

 

 

 

 

در ويندوز 98 : کافی است در Run تايپ کنید sfc و Enter را بزنيد. بعد در صفحه ای که باز ميشود روی دکمه Start کليک کرده و منتظر بمانيد تا برنامه فايلها را چک کند. هر جا که فايل معيوبی پيدا شد برنامه از شما ميخواهد تا CD ويندوز را در CD-Rom قرار دهيد تا فايل معيوب را جايگزين فايل سالم کند. و در نهايت هم با يک Restart کار تمام ميشود.

 

در ويندوز XP : خيلی ها فکر ميکنند که دستور sfc در ويندوز XP وجود ندارد و مجبورند از برنامه Dr.Watson استفاده کنند. در صورتی که بايد بگم اين دستور در ويندوز XP هم وجود دارد اما نحوه اجرای آن با قبلی فرق ميکند. برای اين کار ابتدا در قسمت Run تايپ کنيد cmd و Enter را بزنيد تا وارد محيط Command Prompt شويد. بعد در آنجا وارد زير شاخه زير شويد : ( حتما اين کار را بلديد دیگه !؟!؟ )

 

C:\Windows\System32>

 

حالا در اين قسمت تايپ کنيد : sfc /scannow و بعد Enter را بزنيد. در اين لحظه از شما درخواست ميشود که CD ويندوز XP را درون درايو قرار دهيد و بعد دکمه Retry را فشار دهيد. بعد برنامه تمام فايلهای سيستمی شما را چک ميکند و به طور اتوماتيک فايلهای معيوب را تعويض ميکند.

 

 

 

 

 

 

 

  غيرفعال كردن راست کليک از Desktop و کلیه پنجره ها

 

 

 

با راست کلیک کردن بر روی قسمت خالی Desktop، آیکونهای Desktop، دکمه Start و Taskbar، پارتیشنهای هارد، درایوها، Folderها، تک فایلها و فضای خالی بین آیکونها در پنجره MyComputer و کلیه پنجره های دیگر، میتوان به امکانات و تنظیماتی که ویندوز در اختیار کاربر قرار میدهد، دسترسی پیدا کرد.

با بکار بردن دستور زیر کلیه راست کلیک ها از قسمتهای فوق حذف خواهد شد و دسترسی به امکانات موجود به طور جدی محدود خواهد شد !

مراحل زير را دنبال كنيد :

سیستم عامل : کلیه ویندوزها 

مسير : HKEY_Current_User\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer 

نوع : Binary Value 

كليد : NoViewContextMenu 

مقدار : 01 00 00 00

توجه : جهت برگشت به حالت اوليه دستور را از مسير گفته شده حذف كنيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   آموزش فعال يا غيرفعال ساختن دسترسي به رجيستري در ويندوز ( مقاله 1 )

 

 

 

 

در اين سري از مقالات ميخواهم راجع به موضوعي بحث كنم كه شايد مشكل بسياري از كاربراني باشد كه با ويندوز سرو كار دارند !

همان طور كه ميدانيد در حال حاضر انواع و اقسام برنامه هاي مخرب براي سيستم عامل ويندوز ساخته شده اند كه هر كدام اثرات مضري را بر ويندوز ميگذارند و موجب ناراحتي كاربران ميشوند. در اين خصوص تروجانها سهم عمده اي در اين گونه خرابكاريها دارند.

عمده اشكالاتي كه معمولا در بين اكثر تروجانها شيوع دارد و به وجود مي آورند اين است كه باعت ميشوند دسترسي كاربر به برخي قسمتهاي مهم ويندوز محدود شده و در نتيجه كاربر نتواند آن فايل مخرب را شناسايي و يا از بين ببرد.

در يكي از مقالات راجع به قسمت Task Manager و نحوه بازگرداني آن در صورت بروز چنين مشكلي بحث كردم. در اين مقاله ميخواهم در مورد قسمت Registry ويندوز صحبت كنم كه شايد مهم ترين و حساس ترين قسمت در اين زمينه باشد.

تقريبا تمام تروجانها قابليت محدود كردن دسترسي به اين قسمت مهم را دارند. اين قسمت علاوه بر محدود شدن توسط يك تروجان ممكن است توسط مدير سيستم نيز غير فعال شده باشد ( براي محدود كردن دسترسي كاربران ).

در اين مقاله ميخواهم به شما آموزش دهم كه چگونه ميتوان اين قسمت را در صورتي كه غير فعال شده باشد ، مجددا فعال كرد. البته در شرايطي كه توسط مدير سيستم غير فعال شده باشد كار كمي پيچيده خواهد شد و اين روش تنها در شرايط خاصي كه ذكر خواهم كرد قابل اجرا خواهد بود.

نكته بعدي اينكه در اين زمينه يعني بازگرداني رجيستري غير فعال شده چند روش ديگر نيز وجود دارد كه آنها را در مقالات بعدي بررسي خواهيم كرد و تك تك اين روشها را فراخواهيد گرفت ( اين روش فقط يكي از روشها است ! ).

پس با ادامه مقاله همراه باشيد :

 

 

اگر اين قسمت در سيستم شما غير فعال شده باشد هر بار كه بخواهيد آن را از طريق قسمت Run اجرا كنيد با پيغام خطايي مشابه اين مواجه خواهيد شد :

 

اما چاره كار :

در اين روش ما از يك Script به زبان VBScript استفاده خواهيم كرد.

همان طور كه ميدانيد فايلهاي VBScript يا VBS  به راحتي توسط يك اديتور متني مانند Notepad قابل ايجاد و اجرا شدن هستند ، بنابراين ما نياز به هيچ ابزار اضافه اي نخواهيم داشت ( معمولا Notepad به وسيله تروجان محدود نميشود و توسط مديران نيز از نظر دسترسي محدود نميشود ! ).

پس مراحل زير را با دقت و به ترتيب انجام دهيد :

ابتدا Notepad را باز كنيد.

متن زير را كپي كرده و درون آن پيست كنيد ( در صورت به وجود آمدن مشكل ميتوانيد خود ابزار را در پايان مقاله دانلود كنيد و از آن استفاده نماييد ) :

 

Option Explicit

 

Dim WSHShell, n, MyBox, p, t, mustboot, errnum, vers

Dim enab, disab, jobfunc, itemtype

 

Set WSHShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

p = "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\"

p = p & "DisableRegistryTools"

itemtype = "REG_DWORD"

mustboot = "Log off or restart your pc to effect" & vbCR & "the changes"

enab = "ENABLED"

disab = "DISABLED"

jobfunc = "Registry Editing Tools are now "

 

t = "RegTools ( www.P30world.com )"

Err.Clear

On Error Resume Next

n = WSHShell.RegRead (p)

On Error Goto 0

errnum = Err.Number

 

if errnum <> 0 then

WSHShell.RegWrite p, 0, itemtype

End If

 

If n = 0 Then

n = 1

WSHShell.RegWrite p, n, itemtype

Mybox = MsgBox(jobfunc & disab & vbCR & mustboot, 4096, t)

ElseIf n = 1 then

n = 0

WSHShell.RegWrite p, n, itemtype

Mybox = MsgBox(jobfunc & enab & vbCR & mustboot, 4096, t)

End If

 

بعد در برنامه Notepad ، از منوي File گزينه Save را انتخاب كرده و آن را با هر نام دلخواهي و فقط با پيوند vbs. ذخيره كنيد ( براي مثال با اين نام RegTools.vbs ).

حال به محل ذخيره فايل رفته و آن را اجرا كنيد.

اين ابزار طوري طراحي شده است كه حتي يك مدير هم ميتواند از آن استفاده كند.

پس از اجراي آن ، اگر رجيستري در سيستمي غيرفعال باشد و كاربري بخواهد آن را فعال كند با پيغام زير مواجه خواهد شد و سپس رجيستري فعال خواهد شد ( و بعد كاربر ميتواند در صورتي كه از رجيستري اطلاعات كافي داشته باشد ساير قسمتهاي محدود شده را نيز به راحتي فعال نمايد !!! ) :

 

و اگر هم رجيستري فعال باشد و براي مثال مدير بخواهد آن را غير فعال كند ، با اجراي ابزار پيغام زير نمايش داده خواهد شد و پس از آن رجيستري غير فعال شده و مجددا پس از اجراي رجيستري پيغامي كه در بالا به آن اشاره كردم ظاهر خواهد شد :

 

توجه داشته باشيد كه اين ابزار از نظر امنيتي ميتواند بسيار مخرب باشد ، زيرا قسمتي را فعال ميكند كه تمام قسمتهاي محدود شده زير نظر آن قرار دارند و ميتوان به راحتي ساير محدوديت ها را حذف كرد. بنابراين با دقت از آن مراقبت كنيد !!!

اگر در ساخت Script به مشكلي برخورد كرديد ميتوانيد آن را ( به صورت ساخته شده ) از اين آدرس دانلود و اجرا نماييد ( حجم = 2 كيلوبايت ).

اما توصيه هاي ايمني براي مديران عزيز :

چند روش براي محدود كردن اين ابزار وجود دارد كه ساده ترين روش را به شما آموزش ميدهم :

ساده ترين روش اين است كه شما وقتي كه در حال ساخت كاربر جديد هستيد از همان ابتدا آن را در حالت Limited بسازيد و سپس از همان يوزر Admin آن را با نرم افزارهاي محدود ساز يا از طريق رجيستري و يا Group Policy محدود كنيد.

توجه داشته باشيد كه اگر يوزري را به صورت Admin با تمام امكانات بسازيد و سپس آن را محدود كنيد ، يعني اگر بعد از ساخت به صورت Admin آن را Limit كنيد ، از همان قسمت User Accounts ويندوز و نه توسط هيچ ابزاري و يا رجيستري و ... ، اين اسكريپت در آن يوزر محدود شده به راحتي اجرا خواهد شد و در اين صورت بايد روش ديگري را انجام دهيد. بنابراين در اين مورد كاملا دقت كنيد.

اما مشكلي كه در اين روش ساده وجود دارد اين است كه با وجود اين كار نيز باز امكان دارد در برخي از سيستم ها اجازه اجراي اسكريپت به يوزر داده شود ( حتب اگر از همان ابتدا محدود ساخته شود ). بنابراين اين روش ساده نيز در تمام موارد جواب نخواهد داد.

بهترين روش براي پيش گيري از اجراي اين اسكريپ اين است كه قابليت Windows Script Host يا همان WSH در ويندوز ( براي آن يوزر ) غير فعال شود. در آن صورت يوزر توانايي اجراي هيچ گونه اسكريپتي در محيط خودش را نخواهد داشت و البته هيچ اسكريپتي نيز پنهاني اجرا نخواهد شد ( كه اين كار نيز در شرايطي مشكلاتي را از قبيل اجرا نشدن برخي سايتهاي اينترنتي و ... براي يوزر به وجود خواهد آورد ! ).

در يكي از مقالات بعدي به طور مفصل راجع به چگونگي فعال يا غير فعال كردن WSH بحث خواهم كرد.

در نهايت اينكه مديران عزيز بايد در اين زمينه كاملا دقت كنند. اين روش اگر چه ميتواند در صورت بروز مشكل توسط يك تروجان در سيستم كاربران بسيار مفيد باشد اما ميتواند از نظر امنيتي براي مديران بسيار خطرناك باشد.

مسئوليت استفاده از اين ابزار تماما به عهده كاربران ميباشد.

 

 

 

 

 

    فرستادن E-Mail بدون اجراي كامل برنامه Outlook Express

 

 

 

با اين ترفند شما يك Shortcut كوچك روي Desktop خود ميسازيد كه به وسيله آن ميتوانيد مستقيم به قسمت فرستادن ايميل برنامه Outlook Express رفته و ايميل خودتان را به راحتي بفرستيد ، بدون اينكه خود برنامه OE را به صورت كامل اجرا كنيد.

مراحل زير را دنبال كنيد :

ابتدا روي يك قسمت خالي Desktop راست كليك كرده و سپس از قسمت New عبارت Shortcut را انتخاب كنيد.

در صفحه اي كه باز ميشود تايپ كنيد :mailto  ( دقيقا به همين شكل ) وبعد روي دكمه Next كليك كنيد.

در اين قسمت يك نام دلخواه براي Shortcut خود انتخاب كنيد ( براي مثال Mail ).

روي دكمه Finish كليك كنيد.

حالا شما يك Shortcut روي Desktop خود داريد كه با اجراي آن ميتوانيد به راحتي و بدون اجراي كامل OE ايميل خود را بفرستيد و در ضمن كمي هم از فشار وارد بر سيستم بكاهيد.

توجه : اين ترفند براي كاربراني مفيد است كه از برنامه Outlook Express براي دريافت و ارسال ايميل استفاده ميكنند. اگر شما ميخواهيد ايميل هاي سايت Yahoo خود را با برنامه OE ارسال و دريافت كنيد ، بايد حتما نرم افزاري مثل YahooPOPs را از قبل روي سيستم خود نصب و اجرا كنيد. براي دانلود و نصب اين برنامه ميتوانيد به قسمت نرم افزارهاي سايت مراجعه كنيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

   بهبود بخشيدن كارايي هارد ديسك در فرمت NTFS ( ويندوز XP )

 

 

امروزه شايد بيشتر افرادي كه با كامپيوتر كار ميكنند از فرمت NTFS براي هارد خودشان استفاده ميكنند و آن هم به دليل و جود امنيت و امكانات بسيار زياد اين فرمت است. اگر تا حالا از اين فرمت استفاده نكرديد من توصيه ميكنم كه يك بار هم كه شده از آن استفاده كنيد. الآن ميخواهم يك ترفند مفيد رجيستري را كه براي اين فرمت مفيد است به شما آموزش دهم. اين ترفند مفيد باعث ميشود كه كارايي هارد ديسك در فرمت NTFS بسيار بالا رود ( در ويندوز XP )  و سرعت جابجايي اطلاعات پردازش شده نيز افزايش ميابد.

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem

در صفحه سمت راست يك كليد از نوع DWORD بسازيد و نام آن را NtfsMftZoneReservation بگذاريد. سپس به آن مقدار 2 را اختصاص دهيد و بعد سيستم را راه اندازي مجدد كنيد.

و اما شرح ترفند بالا:

در اين ترفند ما با ايجاد تغيير در MFT يا همان Master File Table باعث افزايش كارايي هارد ديسك ميشويم. در فرمت NTFS اين قسمت با ايجاد يك فضاي Reserve از پراكندگي فايلها جلوگيري به عمل مي آورد. وقتي كه شما يك يا چند برنامه را در سيستمتان نصب ميكنيد سودمندي اين قسمت بيش از پيش نمايان ميشود. اين قسمت به نوعي در فراخواني سريع فايلها نيز نقش دارد. به صورت معمول اين فضاي Reserve در حدود 12.5 درصد توسط ويندوز در نظر گرفته ميشود. ما با اين ترفند اين مقدار به اندازه 25 درصد ميرسانيم. عدد 1 در كليد رجيستري بيانگر مقدار 12.5 درصد و 2 بيانگر 25 درصد و به همين ترتيب. در نهايت ما با افزايش اين فضاي Reserve كارايي  ديسك را بهبود مي بخشيم.

 

 

 

 

 

 

 

 

   يافتن اتوماتيك مقدار عددي MTU توسط ويندوز : ( ويندوز XP )

 

 

 

 ميخواهیم روشي را به شما آموزش دهیم كه به وسيله آن خود ويندوز به صورت اتوماتيك مقدار عددي MTU را پيدا كرده و آن را براي سيستم اعمال ميكند. در بسياري از موارد عدد MTU براي سايتهاي مختلف متفاوت است و تعيين آن كار بسيار مشكلي است. در اين هنگام است كه اين نكته به كمك ما مي آيد. اگر شما از اين روش استفاده كنيد در واقع كاري ميكنيد كه هر وقت ويندوز به يك چنين مشكلي ( يعني سايتهاي با عدد MTU متفاوت ) برخورد كرد بيايد و به صورت اتوماتيك خودش عدد مناسب MTU را براي آن سايت خاص تشخيص داده و آن را اعمال كرده و در نتيجه صفحه سايت با بالاترين سرعت براي شما به نمايش درآيد. براي استفاده از اين روش مفيد مراحل زير را انجام دهيد :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و سپس كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\

Parameters\Interfaces\ ID

توجه : منظور از ID كدهايي است كه به عنوان پوشه در زير شاخه Interfaces وجود دارند كه ميتوانند يك يا چند تا باشند.

سپس يك كليد از نوع DWORD  با نام EnablePMTUDiscovery  ساخته و به آن عدد 1  را براي فعال سازي اختصاص دهيد. اگر خواستيد اين گزينه را غير فعال كنيد كافي است به آن مقدار 0 را اختصاص دهيد.

توجه : اين كليد بايد در تمام ID ها ساخته شود و مقدار دهي شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   افزايش سرعت اينترنت و كارايي مودم  ( ويندوز XP )

 

 

 

براي بالا بردن سرعت كار با اينترنت روشهاي بسيار زيادي وجود دارد كه هر كدام نيز با توجه به نوع خطوط تماس فرق ميكنند. نرم افزارهاي زيادي نيز براي اين كار تهيه شده اند كه بينشان خوب و بد بسيار است. اما با يك روش ساده ميتوان بدون استفاده از نرم افزار خاصي به بالاترين توان موجود در خطوط اينترنت دست پيدا كرد. در اين روش ما با تغيير در MTU يا همان Maximum Transmission Unit اين كار را انجام ميدهيم. كار اين قسمت تنظيم سرعت دريافت و ارسال Packet ها يا همان بسته هاي اطلاعاتي است كه در هنگام كار با اينترنت ما كامپيوتر ما آنها را ارسال يا دريافت ميكند. در واقع ميتوان اين گونه تصور كرد كه سرعت اينترنت ما تحت كنترل MTU است.

قبل از اينكه هر گونه تغييري در اين قسمت انجام دهيد به موارد زير با دقت توجه كنيد و سعي كنيد خودتان و سيستمتان را با شرايط زير هماهنگ كنيد و يك حالت را براي خود در نظر بگيريد :

اول اينكه دقيقا نوع خطوط تماس را مشخص كنيد. Dialup يا DSL يا ADSL يا T1 يا ...

دوم اينكه سعي كنيد خودتان را بشناسيد. آيا فردي هستيد كه فقط در حال استفاده عادي از اينترنت هستيد يعني فقط ايميل چك ميكنيد و از سايتها بازديد ميكنيد و ... و يا فردي هستيد كه همواره در حال دانلود نرم افزار و موزيك و ... هستيد و يا شايد هم فردي باشيد كه در حد ميانگين هر دو مورد را انجام ميدهيد.

در نظر گرفتن موارد بالا براي تنظيم MTU بسيار مهم است و در نهايت در بهبود سرعت اينترنت شما بسيار موثر اند. مقدار MTU ميزان حمل و نقل اطلاعات در اينترنت را تنظيم ميكند.

 تصميم اينكه شما از كدام حالت ميخواهيد استفاده كنيد به عهده خودتان است و بسته به شرايطي كه داريد. و حالا اصل آموزش :

ابتدا از طريق Run وارد قسمت Regedit شويد و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\

Parameters\Interfaces\ID

سپس در صفخه سمت چپ يك مقدار DWORD با نام MTU ساخته ( اگر وجود ندارد ) و به آن يك مقدار دلخواه بين 68 تا 1500 دهيد ( بسته به شرايط و مواردي كه گفته شد ). اگر كاربري هستيد كه شرايط ميانگين در كار با اينترنت داريد بهتر است به اين مقدار عدد 1500 را اختصاص دهيد.

توجه : مقادير بالاتر از 1500 بايد با توجه به نوع شبكه شما تنطيم شوند. بنابراين بي دليل به آن مقدار بالاتر از 1500 ندهيد چون تاثيري در روال كاري شما نخواهد داشت.

در  اينجا  جدولي را قرار داده ام كه بهترين مقداردهي را با توجه به خطوط نشان ميدهد. بنابراين بهتر است با توجه به آن جدول بهترين مقدار را انتخاب كنيد.

در همين زمينه نرم افزاري هم وجود دارد كه به شما كمك ميكند با توجه به ميزان توانايي سيستمتان بهترين مقدار را براي اين قسمت پيدا كنيد. نام اين برنامه مفيد TZ Connection Booster است. اين برنامه را ميتوانيد از سايت www.trackzapper.com دريافت كنيد و بعد از نصب نوع ارتباط خود و ... را از طريق Wizard برنامه تعيين كنيد و سپس برنامه بهترين مقداردهي را براي اين قسمت براي شما منظور ميكند. اين برنامه حتي ميتواند حداكثر تعداد ارتباطات يك سرور را نيز افزايش دهد.

 

 

 

 

 

 

 

   برطرف كردن مشكل خطاي MinSPs در ويندوزهاي سري 9x و ME

 

 

 

ميخواهم درباره يكي از شايع ترين خطاهاي ( Error ) ويندوزهاي سري 9x و ME و چگونگي حل مشكل آن صحبت كنم.

اين خطا به صورت كاملا ناگهاني و وقتي كه شما مدتي با ويندوز كار كرديد ممكن است ظاهر شود و حاوي پيغام زير است :

"There are no spare stack pages. It may be necessary to increase the setting of "MinSPs" in SYSTEM.INI to prevent possible stack faults. There are x currently SPs allocated."

همان طور كه از متن پيغام خطا مشخص است اين خطا ناشي از كمبود حافظه براي Stack Pages است و براي جلوگيري از آن بايد اين مقدار را در فايل SYSTEM.INI افزايش داد. اما Stack Pages چيست ؟ اين عبارت به معني صفحه ها يا قسمت بندي هاي قفسه اي شكل است. قسمت بندي هاي قفسه اي همان قسمتهايي است كه در Ram براي پردازشها در نظر گرفته ميشود. به صورت عادي اين مقدار براي هر قفسه برابر 4Kb است. Stack Page ها معمولا براي درايورها در نظر گرفته ميشوند. حالا چرا اصلا اين مشكل به وجود مي آيد ؟ هر وقت كه يك درايور براي پردازش به تعداد بيشتري Stack Page نياز پيدا كند ( بيش از يكي ) و اين در يك زمان اتفاق بيفتد ، آن وقت است كه مشكلي به نام Stack Overflow يا همان سرريز Stack رخ ميدهد و شما با پيغام خطا مواجه ميشويد. در بسياري از مواقع ممكن است با وقوع چنين خطايي سيستم شما Crash كند. بنابراين بهتر است كه آن را پيشگيري كنيد و آن هم با روش زير :

ويندوز ميتواند مواقعي كه با مشكل Stack Overflow مواجه ميشود با موفقيت آن را رد كند. به اين صورت كه ويندوز با وقوع چنين مشكلي به سرعت آن قسمت از حافظه را به سيستم بر ميگرداند و به اين وسيله شرايط به سرعت به حالت عادي برميگردد و ديگر اين مشكل به وجود نمي آيد. اما براي فعال كردن اين قابليت در ويندوز بايد يك سري تغييرات را در فايل SYSTEM.INI انجام دهيم.

توجه : قبل از اعمال تغييرات حتما يك كپي از فايل مذكور تهيه كنيد تا در صورتي كه اشتباه كرديد به مشكلي بر نخوريد.

فايل SYSTEM.INI را كه درون پوشه Windows قرار دارد باز كنيد. سپس به دنبال عبارت [386enh] بگرديد. بعد در قسمت زير آن عبارت  MinSPs=8 را تايپ كرده و سپس فايل را Save كنيد. سپس يك بار سيستم خود را Restart كنيد.

اگر باز هم به اين مشكل برخورد كرديد يعني خطا ظاهر شد ميتوانيد عدد MinSPs را تغيير دهيد. اين عدد به طور پيش فرض ( قبل از تغيير ) 2 است كه شما ميتوانيد آن را با جمع كردن با عدد 2 افزايش دهيد يعني 2 و 4 و 6 و 8 و 10 و 12 و 14 و به همين ترتيب. اعداد را تك تك امتحان كنيد تا جايي كه ديگر با پيغام خطا مواجه نشويد. با كمي صبر و حوصله ميتوانيد عدد مطلوب براي سيستم خود را پيدا كنيد. بنابراين زود مأيوس نشويد ،  چون حل مشكلات ويندوز ميتواند در كاركرد بهتر آن براي شما بسيار موثر باشد.

موفق باشيد.

 

 

 

 

   تعمير كردن MBR يا همان Master Boot Recorder  ( ويندوز XP )

 

 

 

آيا شما ميدانيد MBR يا همان Master Boot Record چيست ؟ كار MBR ايجاد يك قسمت منطقي براي انتخاب سيستم عامل يا همان انتخاب بوت است. هر وقت كه شما يك ويندوز نصب ميكنيد اين قسمت در اولين قسمت يا Sector ديسك ايجاد ميشود و باعث ميشود كه ويندوز بالا بيايد ( با انتخاب شما ). MBR در واقع به نوعي نقش رابط بين سيستم و Bios را ايفا ميكند ( براي بوت ). اين يعني چه ؟ يعني اينكه توانايي بوت شدن يك سيستم عامل به صحت و درستي قسمت MBR بستگي دارد.

اگر شما دو يا چند سيستم عامل نصب كنيد قسمت MBR است كه كنترل بوت آنها را بر عهده ميگيرد و به شما اجازه انتخاب يكي از آنها را ميدهد. حالا فرض كنيد كه به علتي مثل ويروس يا ... اين قسمت دچار آسيب شده و شما ديگر نميتوانيد صفحه بوت را ديده و سيستم عامل خود را انتخاب كنيد. در اين حالت ممكن است شما تصميم به نصب مجدد ويندوز بگيريد. اما بايد بگويم كه اصلا نيازي به اين كار نيست. شما به راحتي ميتوانيد مشكل را حل كنيد. پس مراحل زير را دنبال كنيد :

در ابتدا CD ويندوز XP خود را در درايو CD-Rom قرار داده و سپس از طريق تنظيمات Bios كاري كنيد كه CD-Rom در ايتدا بوت شود. سپس بعد از آمدن محيط Dos شكل نصب ويندوز XP وارد قسمت Recovery Console آن شويد ( CD ويندوز شما بايد Bootable باشد ).

حالا در قسمتي كه شبيه CMD ويندوز است تايپ كنيد   FIXMBR /device/harddisk0  و سپس Enter را بزنيد ( در اين دستور منظور از harddisk0 همان درايو C است. من در اينجا فرض كردم كه ويندوز XP در درايو C نصب شده است. شما بايد اگر براي مثال ويندوزتان در درايو D نصب شده تايپ كنيد harddisk1 و به همين ترتيب ضمنا بزرگ يا كوچك بودن حروف را هم در نظر بگيريد ).

با اين كار قسمت MBR تعمير شده و مشكل به راحتي حل ميشود. فقط يادتان باشد كه دستور FIXMBR فقط در محيط Recovery Console عمل ميكند و شما حتما بايد خودتان را به اين قسمت برسانيد. ممكن است براي دستيابي به قسمت Recovery Console از شما پسورد بخواهد. اگر پسوردي براي Administrator در نظر نگرفته ايد بدون وارد كردن چيزي بايد با زدن Enter وارد اين قسمت مي شويد. در غير اين صورت پسورد را وارد كرده و Enter را بزنيد تا وارد اين قسمت شويد.

اگر تمام مراحل را بدون غلط و با دقت پشت سر بگذاريد حتما مشكلتان حل ميشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

    Log In اتوماتيك در ويندوز XP

 

فرض كنيم شما تنها كاربري هستيد كه از سيستمتان ( ويندوز XP ) استفاده ميكنيد. اگر شما ويندوز را طوري تنظيم كرده ايد كه هر بار بايد با پسورد وارد آن شويد ( و يا اينكه هربار صفحه Logon بي دليل ظاهر ميشود ) و اين كار باعث آزار شما ميشود با اين آموزش ميتوانيد كاري كنيد كه ويندوز XP به صورت اتوماتيك و مستقيم و بدون درخواست پسورد وارد حساب كاربري شما ( Account شما ) شود.

فقط توجه داشته باشيد كه اين آموزش فقط براي افرادي مفيد خواهد بود كه به تنهايي از سيستمشان استفاده ميكنند و سيستم كاربر ديگري ندارد ، اگر غير از اين باشد آنوقت تمام كاربران ميتوانند بدون هيچ ممانعتي به راحتي و به صورت مستقيم به حساب شما دسترسي پيدا كنند.

براي اين كار مراحل زير را دنبال كنيد :

 

ابتدا از طريق منوي Start برنامه Run را اجرا كنيد.

سپس در آن تايپ كنيد  control userpasswords2  و بعد Enter را بزنيد. با اين كار برنامه User Accounts باز ميشود.

در صفحه اي كه باز ميشود آن Account اي را كه ميخواهيد به عنوان حساب اصلي و ابتدايي در نظر گرفته شود انتخاب كنيد ( آن را Highlight كنيد ).

بعد از اين كار تيك كنار عبارت User must enter a user name and password to use this computer را حذف كنيد.

سپس روي دكمه Apply كليك كنيد. بعد يك پيغام نمايش داده ميشود كه براي تأييد پسورد User اي كه انتخاب كرده ايد ميباشد. بعد از تأييد روي دكمه Ok كليك كنيد.

بعد از يك بار Restart كردن سيستم تغيير اعمال ميشود.

موفق باشيد.

 

 

 

 

 

   بالا نيامدن ويندوز بعد از اعمال تغييرات روی آن : ( تمامی ويندوزها )

 

 

اين از آن مشکلهايی است که کمتر کسی پيدا ميشود که با آن مواجه نشده باشد. بعضی وقتها ممکن است با نصب يک درايور جديد برای سخت افزارتان و يا نصب يک برنامه جديد در ويندوز و يا تغييرات رجيستری و ... بعد از اجرای مجدد ويندوز , ويندوز ديگر بالا نيايد و مثلا در صفحه بوت گير کند , در اين مواقع تنها کافی است يک بار سيستم را Restart کرده و بعد در همان ابتدا کليد F8 را زده و وارد منوی Windows Advanced Option ميشويم. در اينجا با انتخاب گزينه Last Known Good Configuration (you must recent … ) و زدن کليد Enter ويندوز به راحتی بالا می آيد.

 

 

 

 

 

 

 

   رفع مشكل Bug مرورگر IE ( مقاله دوم ) ( تمام ويندوزها )

 

 

 

در يكي از مقالات من راجع به مكث كوچكي كه هنگام بارگذاري يا Load برنامه IE به وجود مي آيد و اينكه اين مكث ناشي از يك Bug در ويندوز است و بررسي روش حل اين Bug و ... بحث كردم. اين بار نيز ميخواهم درباره Bug ديگري كه دقيقا در همان قسمت وجود دارد و روش رفع اشكال آن توضيح دهم.

همان طور كه در مقاله قبلي گفتم اصل اين باگها در ويندوز 2000 ديده شدند. باگي كه در مقاله قبل در موردش بحث كرديم باعث كندي سرعت بارگذاري IE ميشد اما اين باگ باعث كندي سرعت مرور نيز ميشود. براي رفع مشكل اين باگ مراحل زير را دنبال كنيد :

توجه : قبل از انجام مراحل زير مطمئن شويد كه Windows Explorer و مرورگر IE در حالت اجرا نيستند. اگر هستند آنها را ببنديد.

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\

RemoteComputer\NameSpace

بعد در زير مجموعه NameSpace دو پوشه مشاهده خواهيد كرد ( اگر باگ قبلي را برطرف نكرديد ). اين دو پوشه با نام هاي زير هستند :

{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

پوشه اول مربوط به عملكرد Scheduled Task و پوشه دوم مربوط به Printer Checking است. در مقاله قبلي گفتم كه شما ميتوانيد با پاك كردن پوشه اول با متوقف كردن عمل Scheduled Task سرعت Load مرورگر IE را افزايش دهيد.

باگ دوم مورد بحث من به سبب پوشه دوم به وجود ميايد. براي رفع مشكل و تعمير باگ هر دو پوشه را پاك كنيد ( اگر قبلا اولي را پاك كرديد دومي را نيز هم اكنون پاك كنيد ).

سپس از رجيستري خارج شويد.

شرح باگ :

عملكرد Printer Checking در هنگامي كه شما به شبكه متصل ميشويد شروع به چك كردن پرينترهاي موجود در شبكه ميكند. بنابراين اگر شما كاربري هستيد كه اصلا از پرينتر استفاده نميكنيد و يا نيازي به پرينتر تحت شبكه نداريد متوجه خواهيد شد كه هيچ لزومي ندارد كه اين كار توسط سيستم انجام شود. با پاك كردن پوشه دومي كه معرفي كردم اين كار متوقف ميشود.

اما نكته بسيار جالب كه اگر بشنويد مطمئن هستم تعجب خواهيد كرد اين است كه اين دو باگ در كنار هم ( اگر برطرف نشوند )  ميتوانند سرعت بارگذاري يا Load مرورگر IE را تا 30 ثانيه كاهش دهند !  بله 30 ثانيه ! فكر نميكنم زمان كمي باشد ، اين طور نيست ؟

توجه : به افرادي كه مدام با Sharing و پرينترهاي تحت شبكه كار ميكنند توصيه ميكنم به هيچ وجه اين دو پوشه را پاك نكنند و در عوض به فكر نصب Service Pack هاي مخصوص ويندوز خود باشند. زيرا اگر چه اين موارد باگ به حساب مي آيند اما اين شامل كاربران عادي ميشود. شما با نصب سرويس پك ميتوانيد اين باگها را برطرف كنيد. ضمنا نكته ديگر اين است كه اين دو پوشه با هربار Upgrade كردن مرورگر IE دو مرتبه ايجاد ميشوند و شما بايد آنها را دوباره پاك كنيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

   بالا بردن امنيت سيستم  ( Internet Explorer 6 )

 

 

 

در عصر حاضر امنيت حرف اول را در سيستمهاي رايانه اي ميزند. نرم افزارهاي بسيار زيادي هم براي اين امر مهم ساخته شده اند كه فايروال ها و آنتي ويروسها و آنتي اسپم ها و ... از اين جمله اند. اما بهتر است كه ما در كنار استفاده از اين برنامه ها چند نكته مهم را هم رعايت كنيم وكمي هم خودمان مبزان امنيت سيستم خود را نتظيم كنيم.   ( اين آموزش براي IE 6 ميباشد )

شايد بسياري از شما با قسمت Zone  كه مربوط به برنامه Internet Explorer است كار كرده باشيد . اين قسمت شامل چهار قسمت مختلف است كه شما ميتوانيد هر كدام را از طريق دكمه Custom Level نتظيم كنيد. همان طور كه ميدانيد با تنظيم اين قسمتها ميتوانيد نظارت كاملي بر امنيت سيستمتان در هنگام اتصال به اينترنت داشته باشيد. حالا ميخواهيم با يك ترفند ساده كاري كنيم كه بتوانيم تمامي اين تنظيمات را بر روي  كامپيوتر خود نيز داشته باشيم ( علاوه بر برنامه IE ). براي اين منظور ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\InternetSettings\Zones\0

سپس در صفحه سمت راست به دنبال كليدي به نام Flags بگرديد. مقدار اين كليد به طور معمولي عدد 33 است ( يا 0X00000021) . شما روي اين كليد دوبار كليك كرده و مقدار 1 را به آن اختصاص دهيد. سپس رجيستري را بسته و يك بار سيستمتان را Restart كنيد.

حالا اگر وارد قسمت Internet Properties شويد و سپس وارد قسمت Security شويد در آن قسمت كه چند تا آيكن نشان داده شده شما يك آيكن جديد با نام My Computer خواهيد ديد. اگر روي آن كليك كرده و سپس دكمه Custom Level را بزنيد ميتوانيد نتظيمات امنيتي را براي كل سيستم نيز پياده كنيد.

توجه : اگر موردي برايتان نا آشنا بود از تغيير آن جدا پرهيز كنيد. سعي كنيد فقط با مواردي كه ميشناسيد كار كنيد. چون اين موارد مستقيما روي سيستم شما اثر خواهند گذاشت نه فقط روي مرورگر IE .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   افزايش كارايي هاردهاي IDE  ( ويندوز XP )

 

 

 

امروزه بيشتر افراد از هاردهاي با ظرفيت بالا استفاده ميكنند. اگر شما يك هارد درايو IDE داريد ميتوانيد كاري كنيد كه بهترين كارايي را از آن داشته باشيد. همان طور كه ميدانيد اين هاردها ازدسترسي DMA پشتيباني ميكنند. DMA به هارد اين امكان را ميدهد كه در هنگام كار با برنامه هاي مختلف فشار كمتري به حافظه سيستم وارد آيد و قسمتي از هارد به كمك حافظه ميايد. با اين كار سرعت كار و كارايي هارد بسيار بالا ميرود همچنين فشار وارد بر CPU را نيز كاهش ميدهد.

براي فعال كردن اين قسمت ابتدا وارد Device Manager شده و در ليست گزينه  IDE ATA/ATAPI Controllers  را انتخاب كنيد. سپس در زير شاخه آن گزينه Primary IDE Channel را انتخاب كنيد و روي آن دابل كليك كنيد.

حال وارد قسمت Advanced Settings شده و در قسمت زير آن تنظيمات Device 0  و Device 1  را مشاهده كنيد. اگر جلوي Transfer Mode عبارت PIO Only  نوشته شده بود از طريق ليست كشويي آن را به DMA if available تغيير دهيد و روي OK كليك كنيد.

حال همين مراحل را براي Secondary IDE Channel نيز تكرار كنيد. سپس در صورت نياز سيستم خود را Restart كنيد.

خيلي ها فكر ميكنند كه با انجام همين مراحل كار تمام  ميشود. اما در اينجا يك نكته ظريف ديگر نيز وجود دارد كه بايد رعايت شود. در كانالهاي IDE قسمتي وجود كه UDMA/66 ناميده ميشود. اين گزينه در حالت معمول غير فعال است. با فعال كردن اين قسمت ميتوان كارايي DMA را بسيار بيشتر كرد. براي فعال كردن اين قسمت مراحل زير را دنبال كنيد :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Class\ {4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000

سپس در صفحه سمت چپ به دنبال كليد  EnableUDMA66  بگرديد و سپس به آن مقدار 1 را اختصاص دهيد. اگر وجود نداشت يك كليد از نوع DWORD  به همان نام بسازيد و به آن مقدار 1 را براي فعال سازي اختصاص دهيد( براي غير فعال كردن ميتوانيد از مقدار 0 استفاده كنيد ) .  فعال بودن اين قسمت كارايي هارد را بسيار افزايش ميدهد بنابراين توصيه ميكنم حتما اين كار را انجام دهيد.

 

 

 

 

   آشكارسازي فعاليتهاي مخفي ويندوز در هنگام بارگذاري

 

 

 

زماني كه ويندوز XP راه اندازي ميشود ، ويندوز تصوير آرم خودش را نشان مي دهد و در زير اين آرم، يك نمـــودار پيشرفت را نشـــــان مي دهد ،  به اين مفهوم كه ويندوز در حال بارگذاري شدن در حــافظه است. اگر دلتان مي خواهد بدانيد ويندوز در آن لحظه چه عملياتي انجام مي دهد با ترفند زير مي توانيد كاري كنيد كه ويندوز اين آرم را نشان ندهد و پرده از اسرار مراحل راه اندازيش بر دارد !

مراحل زير را دنبال كنبد :

روي دكمه Start كليك كرده و در منوي باز شده روي گزينه Run كليك كنيد .

در كادر Run عبارت msconfig.exe را نوشته و Enter را بزنيد.

كادر محاوره اي System Configuration Utility باز مي شود، در اين كادر به زبانه BOOT.INI برويد. در كادر متن بالاي پنجره در زير قسمت [Operating Systems] عبارتي مثل خط زير را مي بينيد :

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS= "Microsoft Windows XP Professional" /fast detect 

روي آن كليك كنيد . در قسمت پايين كادر، يعني Boot Options گزينه /SOS را فعال كنيد تا اين عبارت به انتهاي خط مذكور اضافه شود. دكمه Apply و سپس دكمه OK را بزنيد.

از اين پس هر وقت كامپيوترتان را روشن كنيد در هنگام راه اندازي ويندوز، ديگر آرم آن را نخواهيد ديد و به جايش ... !؟

 

 

 

 

 

 

 

   جستجوي كامل و بدون محدوديت در ويندوز XP

 

 

 

قابليت Search فايلها در ويندوز XP نسبت به ورژنهاي قبلي ويندوز پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي داشته است. اما يك موردي كه در Search ويندوز XP وجود دارد اين است كه تمام فايلها را جستجو نميكند. به عبارت بهتر برنامه Search ويندوز XP فقط فايلهايي را كه از لحاظ كاربردي برايش ثبت شده اند را جستجو ميكند.

اين كار ممكن است كاربر را در يافتن برخي از نتايجي كه در سرچ به دنبال آنها ميگردد كمي سردرگم كند.

براي اينكه كاري كنيد كه ويندوز XP تمام فايلها را بدون محدوديت ثبت سرچ كند مراحل زير را دنبال كنيد :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\ContentIndex

سپس در صفحه سمت راست كليد FilterFilesWithUnkownExtensions را يافته و رو آن دوبار كليك كنيد.

بعد مقدار آن را از 0 به 1 تغيير دهيد و از رجيستري خارج شويد.

با اين كار شما ميتوانيد از اين پس يك سرچ كامل و بدون محدوديت را در ويندوز XP انجام دهيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  روش تغيير دادن محل پوشه هاي اصلي ويندوز

 

 

 

  ویندوز دارای تعداد زیادی پوشه مخصوص به خود مانند My Documents , Desktop , Favorites , Start Menu است. اما این پوشه ها میتوانند به هر جایی از سیستم شما نقل مکان کنند، به شرطی که این ترفند را به کار ببرید :

ابتدا وارد Regedit و كليد زير را بيابيد :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explore\User Shell Folders

ابتدا به موقعیت فعلی پوشه ایی که میخواهید جا به جا کنید توجه نموده و سپس با استفاده از کاوشگر ویندوز، آن پوشه را به محل جدید خود نقل مکان دهید. تنها کاری که باید بکنید آن است که خط سیر کامل این محل جدید را در کلید فوق تغییر دهید. در ضمن برای اعمال این تغییرات، لازم است ویندوز را از نو بوت کنید.

پيروز باشيد.

 

 

 

 

 

 

 

   تنظيم دلخواه حالات Folder ها در ويندوز  ( تمام ويندوزها )

 

 

ويندوز به صورت پيش فرض اجازه تغييرات حرفه اي روي Folder را به كاربران نميدهد. البته امكاناتي را در قسمت Folder Options در اختيار كاربران گذاشته كه در حد معقول نياز يك كاربر عادي را برطرف ميكند.

اما اگر شما كاربر كنجكاوي هستيد كه ميخواهيد فراتر از اين ها قدم برداشته و به اعماق ويندوز نفوذ كنيد ، پيشنهاد ميكنم آموزش زير را دنبال كنيد. اين آموزش براي افرادي كه با برنامه نويسي سروكار دارند ميتواند بسيار جالب و هيجان انگيز باشد. با اين آموزش شما ميتوانيد  كل ساختار يك Folder را در ويندوز تغيير دهيد و مطابق ميل خود درآوريد ( البته اگر برنامه نويسي بلد باشيد ). من در حد بسيار ساده كمي موضوع را توضيح ميدهم تا كاربران با نحوه انجام كار آشنا شوند ، بقيه اش ديگر با خودتان است. ميتوانيد با يادگيري چند Script  بسيار فراتر از اين عمل كنيد. پس مقاله را دنبال كنيد :

براي انجام اين كار ما بايد رجيستري خودمان را هك كنيم ! درسته هك ، اما نه براي ايجاد اختلال درسيستم. بلكه براي ايجاد يك قابليت جالب در آن.  براي اين كار شما ابتدا برنامه Notepad را باز كرده و سپس خطوط زير را به ترتيب و به همين شكل در آن تايپ كنيد :

REGEDIT4

 

[HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell\desktop.ini]

"Edit &Folder Settings"=@

 

[HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell\desktop.ini\command]

""NOTEPAD.EXE \"%1\\DESKTOP.INI\"=@

 

 بعد از تايپ اين دستورات ( دقيقا به شكل و ترتيب بالا )  از منوي File گزينه Save را انتخاب كرده و متن را با نام EDITDESK.REG  ( يا هر نام دلخواه ديگر و فقط با پسوند reg. ) و در مسير مشخص ذخيره كرده و از برنامه Notepad خارج شويد.

سپس روي فايل EDITDESK كه از نوع رجيستري است دوبار كليك كرده و ابتدا Yes و سپس Ok را بزنيد.

با اين كار ما دو كليد ( String ) به رجيستري اضافه كرديم ( همان هك كه گفتم ).

حالا اگر روي هر يك از فولدرهاي ويندوز راست كليك كنيد خواهيد ديد كه در منوي ظاهر شده عبارت Edit Folder Settings نيز اضافه شده است. با كليك روي اين گزينه برنامه Notepad باز شده و اگر فايل DESKTOP.INI در آن فولدر موجود باشد به شما اجازه ويرايش آن را ميدهد.

اما اگر در فولدري كه انتخاب كرديد اين فايل وجود نداشته باشد بعد از انتخاب گزينه Edit Folder Settings و باز شدن Notepad براي شما پيغامي به نمايش در مي آيد كه با انتخاب گزينه Yes در آن يك فايل با عنوان DESKTOP.INI در آن فولدر ايجاد ميكند كه بعد شما ميتوانيد با نوشتن دستورات و Script ها در آن فولدر را به كلي ويرايش كنيد.

در اينجا من چند Script بسيار ساده را كه شما ميتوانيد به عنوان نمونه در فولدرتان به كار بگيريد به شما آموزش ميدهم.

بعد از ايجاد فايل DESKTOP.INI در يك فولدري كه فاقد اين فايل است شما ميتوانيد اين دستورات را به آن اضافه كنيد و سپس فايل را Save كنيد :

[ShellClassInfo.]

...InfoTip=Take a look at this folder

IconFile=C:\Windows\Winver.exe

IconIndex=0

اما توضيح كار هر يك از دستورات فوق :

با استفاده از عبارت جلوي InfoTip شما ميتوانيد يك موضوع را كه براي مثال با توقف موس روي يك فايل درون آن فولدر نمايش داده ميشود را تغيير دهيد و يا نكاتي را كه در قسمت سمت چپ تصوير نمايش داده ميشوند را تغيير دهيد و ...

با استفاده از عبارت جلوي IconFile ميتوانيد مسير دلخواه آيكون هر فايلي را كه دوست داريد براي فولدرتان انتخاب كنيد تا آيكن فولدر شما با آن آيكن  نمايش داده شود.

توسط عدد جلوي قسمت IconIndex شما ميتوانيد براي مثال اگر فايلي كه در قسمت IconFile مشخص كرديد بيش از يك آيكن درون فايل EXE يا DLL اش موجود بود ، مشخص كنيد كه كدام آيكن نمايش داده شود. براي مثال آيكن اول با گذاشتن عدد 1 و آيكن دوم با گذاشتن عدد 2 و به همين ترتيب. عدد 0 بيانگر حالت Default است.

اگر كمي كنجكاويتان را بيشتر كنيد و فولدرهايي كه داراي فايل DESKTOP.INI هستند را براي ويرايش مشاهده كنيد دستورات بسيار بيشتري را در آنها خواهيد يافت كه هر كدام براي منظور خاصي نوشته شده اند كه با كمي دقت ميتوانيد اكثر آنها را كشف كنيد و در ساير فولدرهايتان نيز به كار ببريد.

اگر كمي اطلاعات خودتان را در زمينه برنامه نويسي بالا ببريد مطمئن باشيد ميتوانيد كارهاي بسيار عجيب و جالبي را با فولدرهايتان انجام دهيد. كارهايي كه شايد تا به حال در هيچ ويندوزي به آن شكل ديده نشده است !

 

 

 

 

 

 

   Shutdown بدون دردسر  ( ويندوز XP )

 

 

حتما تا به حال براي شما پيش آمده كه در هنگام Shutdown ويندوز ناگهان يك پنجره باز شده و به شما ميگويد كه فلان برنامه هنوز باز است و قابليت پردازش را ندارد و شما ميتوانيد يا آن را End Task كنيد و يا اينكه كل عمليات Shutdown را Cancel كنيد ( معمولا در اين جور مواقع End Task برنامه ارجعيت دارد ). اين مشكل مواقعي پيش مي آيد كه برنامه ها نتوانند به درستي خود را از حافظه خارج كنند و در واقع يك جور Crash براي سيستم به وجود مي آيد. ترفندي كه هم اكنون ياد ميگيريد باعث ميشود كه اين مشكل ديگر در هنگام Shutdown سيستم براي شما پيش نيايد. به اين صورت كه اين ترفند كاري ميكند كه ويندوز به صورت اتوماتيك اين گونه برنامه ها را End Task كرده و ديگر آن پنجره براي شما ظاهر نميشود و همين امر باعث بالا رفتن نسبي سرعت Shutdown نيز ميشود. حالا مراحل زير را دنبال كنيد :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop

سپس در صفحه سمت راست به دنبال كليدي به نام  AutoEndTasks  بگرديد ( اگر نبود يك كليد از نوع DWORD به همين نام بسازيد ). سپس براي فعال سازي اين گزينه مقدار 1 را به آن اختصاص دهيد ( براي غير فعال كردن ميتوانيد از مقدار 0 استفاده كنيد ). بعد از رجيستري خارج شويد.

حالا ميتوانيد بدون دردسر ( لااقل در مورد اين مشكل ) سيستم خود را Shutdown كنيد.

 

 

 

 

 

 

   افزايش سرعت Shutdown : ( ويندوز XP )

 

 

 

 

 ويندوز در هنگام Shutdown يك سري عمليات را به صورت مخفي انجام ميدهد كه همين امر باعث كندي سرعت Shutdown ميشود. براي مثال ذخيره كردن يك سري اطلاعات از قبيل علاقمندي هاي شما و تغييرات ايجاد شده توسط شما و بازبيني قسمت My Recent Documents و ... و همچنين وقت گير ترين قسمت يعني بارگذاري DLL هاي استفاده شده در قسمت حافظه براي سهولت اجراي برنامه ها در مراجعه بعدي كاربر.

اكثر اين موارد كارهايي است كه اگر هم صورت نگيرد مشكلي را براي كاربر ايجاد نميكند ( شايد براي بسياري از كاربران بيهوده هم باشد ). بنابراين ما با غير فعال كردن اين موارد ميتوانيم سرعت Shutdown را به مقدار محسوسي افزايش دهيم. براي اين كار مراحل زير را انجام دهيد :

در ابتدا قسمت ذخيره اطلاعات را غير فعال ميكنيم. براي اين كار :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

سپس در صفحه سمت راست به دنبال عبارت NoSaveSettings  بگرديد ( اگر نبود يك كليد از نوع DWORD و با همان نام بسازيد ) و به آن مقدار 1 را براي فعال سازي اختصاص دهيد ( براي غيرفعال كردن بايد از مقدار 0 استفاده كنيد ). بعد از رجيستري خارج شويد.

اما براي غير فعال كردن بارگذاري DLL ها بايد مراحل زير را انجام دهيد :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

سپس در صفحه سمت راست يك متغير جديد از نوع DWORD و با نام AlwaysUnloadDll بسازيد و براي فعال سازي به آن مقدار 1 را اختصاص دهيد ( براي غيرفعال كردن از مقدار 0 استفاده كنيد ). بعد از رجيستري خارج شده و يك بار سيستم را Restart كنيد تا تغييرات اعمال شود.

توجه : اين قسمت درست است كه باعث افزايش قابل توجه سرعت Shutdown ميشود اما ممكن است براي برنامه هاي قديمي سيستم شما مشكلاتي را در هنگام اجرا به وجود آورد. براي مثال ممكن است در هنگام اجراي برنامه هاي قديمي با پيغامهاي خطا مواجه شويد. در اين صورت مقدار گفته شده را به 0 تغيير دهيد تا اين گزينه غير فعال شود و مشكل شما نيز برطرف شود.

اميدوارم با انجام مراحل بالا به مشكلي برخورد نكرده و از افزايش سرعت Shutdown سيستم خود لذت ببريد.

 

 

 

 

 

 

 

 

   افزايش سرعت End Task و جلوگيري از Crash كردن سيستم  ( ويندوز XP )

 

 

بسياري از ما در هنگام كار با ويندوز ناگهان به مشكل هنگ كردن برنامه ها برخورد كرديم. اين مشكل مواقعي پيش مي آيد كه برنامه نتواند فايلهاي سيستمي خود را به درستي بارگذاري كند و ... در اين هنگام ما به سرعت كليدهاي تركيبي Ctrl+Alt+Del را زده و از صفحه Task Manager برنامه مورد نظر را End Task ميكنيم. همه اين را قبول دارند كه در ويندوز XP اين كار به طرز شگفت انگيزي نسبت به ويندوزهاي سري 9X سريعتر شده و ديگر كمتر مشكل Restart پيش مي آيد. اما شايد براي بعضي ها سرعت End Task يك برنامه بسيار كند باشد تا جايي كه حتي شخص مجبور به Restart شود. در اينجا يك نكته اي وجود دارد كه با اعمال آن ميتوان سرعت End Task كردن يك برنامه را افزايش داد. اين روش حتي باعث ميشود كه اگر براي برنامه اي مشكل پيش بيايد آن برنامه به سرعت متوقف شده و ديگر مشكل هنگ كردن و يا كرش كردن سيستم پيش نيايد. براي اين منظور مراحل زير را انجام دهيد :

ابتدا از طريق Run وارد قسمت Regedit شده و كليد زير را بيابيد :

HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop

سپس در صفحه سمت چپ به دنبال كليدي به نام LowLevelHooksTimeout  بگرديد. ( اگر اين كليد وجود نداشت يك كليد از نوع String به همين نام بسازيد. ). حال ميتوانيد يك عدد را برحسب ميلي ثانيه به دلخواه به آن اختصاص دهيد. اين مقدار همان ميزان زمان End Task را تعيين ميكند. براي مثال شما ميتوانيد عدد 3500 را كه معادل 3.5 ثانيه است را به آن اختصاص دهيد.

اين ترفند در واقع باعث ميشود كه مدت زمان پاسخگويي برنامه Crash شده يا به عبارتي Hook شده در برابر ويندوز كاهش بيابد و ويندوز وقت اضافه اي را براي به اجرا در آوردن آن برنامه هدر ندهد و اين كار باعث ميشود كه در واقع برنامه مشكل دار به زور اجرا نشود و جلويش گرفته شود. اين ترفند ميتواند كارايي ويندوز را نيز بالا ببرد چون همان طور كه ميدانيد هنگ كردن سيستم خود يك عامل كاهش كارايي سيستم ميباشد كه با اين ترفند تا حدود بسيار زيادي از اين مشكل كاسته ميشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

   متوقف كردن Error Reporting  ( ويندوزهاي سري NT  )

 

 

حتما براﯼ شما هم پيش آمده كه هنگام بروز مشكل ناگهان صفحه اﯼ باز ميشود و از شما ميخواهد مشكل را براﯼ ماكروسافت ارسال كنيد ( مثلا در ويندوز XP ). شايد اين صفحه براي خيلي ها ناخوشايند باشد. براي حذف آن كافي است روﯼ آيكون My Computer در دسكتاپ كليك راست كرده و بعد Properties را انتخاب كنيد. بعد وارد زبانه Advanced شده و در اين قسمت روي دكمه Error Reporting كليك ميكنيم. بعد در صفحه باز شده گزينه Disable Error Reporting را انتخاب و بعد OK را ميزنيم.

 

 

 

 

 

 

 

 

   پاك كردن URL هايي كه در قسمت آدرس بار مرورگر IE باقي مي مانند

 

 

 

 

حتما تا حالا براي شما هم پيش آمده كه قبلا در قسمت آدرس بار مرورگرتان آدرسي را تايپ كرده ايد و زماني كه مي خواهيد نام سايت جديدي را بنويسيد با تايپ حرف اول آن سايت تمامي سايتهايي كه قبلا مشاهده كرده ايد و حرف اولشان مثل اين سايت است برايتان نمايش داده ميشود. شايد شما نخواهيد كه كسي از كارهاي شما و سايتهايي كه بازديد كرده ايد اطلاع پيدا كند (حتما اين را هم ميدانيد كه با روش هاي عادي اصلا نميشود نام سايتي رو كه در قسمت آدرس بار تايپ شده رو از بين برد). براي پاك كردن آن آدرس از قسمت Address Bar مرورگرتان با ما همراه باشيد :

طبق معمول از قسمت Start  گزينه RUN را انتخاب كرده و تايپ كنيد regedit  و Enter  بزنيد. زماني كه وارد رجيستري شديد اين مسير را طي كنيد :

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Internet Explorer/TyPed URLs

وقتي كه به اين جا رسيديد مي توانيد از منوي سمت راست ليست URL ها ( آدرس هاي تايپ شده توسط شما )  را ببينيد. سپس هر كدامشان را كه خواستيد پاك كنيد. بعد از رجيستري خارج شويد.

بعد از اين كار ديگر با تايپ حرف اول آن سايت نام كاملش نمايش داده نميشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   مشکل در هنگام حذف يک فايل ( تمامی ويندوزها )

 

 

اگر در هنگام حذف کردن يک فايل با هر پيغام خطايی مواجه شديد ( مثلا : اين فايل در حالت اجرا است و نميتوان آن را پاک کرد ) فقط کافی است کليد های Ctrl+Alt+Del را زده و بعد وارد زبانه Processes شده و در ليست زير آن برنامه EXPLORER.EXE را از طريق زدن دکمه End Process ببنديد. بعد ميتوانيد به راحتی فايل مورد نظر را پاک کنيد.

توجه : برای اجرای مجدد برنامه EXPLORER.EXE بايد مجددا کليدهای Ctrl+Alt+Del را زده و اين بار از منوی File گزينه New Task (Run…) را کليک کرده و در پنجره Create New Task عبارت EXPLORER.EXE را تايپ کرده و کليد Enter را بزنيد.

 

 

 

 

 

   تنظيم اتوماتيك System Cache توسط ويندوز : ( ويندوز XP )

 

 

 

مباحث بسياري راجع به System Cache يا همان حافظه مجازي سيستم وجود دارد. اما معمولا كاربران به درستي متوجه نميشوند كه چه مقداري را بايد به اين حافظه اختصاص دهند ( با توجه به تواناييهاي سيستمشان ). ممكن است يك نفر اندازه اين حافظه را خيلي زياد بگيرد و عملا هم از آن استفاده اي نكند و از طرفي هم ممكن است يك نفر آن را آنقدر كم در نظر بگيرد كه دچار مشكل شود. بنابراين اگر شما هم يك چنين كاربري هستيد يعني قادر به تشخيص مقدار System Cache با توجه به توان سيستمتان نيستيد پيشنهاد ميكنم روش زير را امتحان كنيد. با اين روش شما عملا تنظيم مقدار اين حافظه را به خود ويندوز واگذار ميكنيد تا بهترين نتيجه عايدتان شود. پس مراحل زير را انجام دهيد :

ابتدا از طريق Run وارد Regedit شويد و كليد زير را بيابيد :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

سپس در صفحه سمت راست به دنبال كليدي با نام LargeSystemCache  بگرديد ( اگر نبود يك كليد از نوع DWORD و با همان نام بسازيد ). حالا اگر از سيستم خود به عنوان Workstation استفاده ميكنيد به آن مقدار 0 ( به طور معمولي برابر با اين مقدار است ) و اگر هم به عنوان يك Server استفاده ميكنيد به آن مقدار 1 را اختصاص دهيد. سپس از رجيستري خارج شويد و يك بار سيستم را Restart كنيد.

 

 

 

 

 

   ساخت فايلهاي فشرده CAB توسط ويندوز  ( ويندوز XP )

 

 

ويندوز XP نسبت به ورژنهاي قبلي ويندوز تفاوتهاي بسياري داشته است كه همه بر آن واقف اند. براي مثال امنيت بيشتر و محيط كاربري بسيار زيباتر و پيشرفته تر و ... و از همه مهمتر برنامه هايي كه خود شركت Microsoft به صورت پيش فرض در اين ويندوز قرار داده است و اين ويندوز را از هر لحاظ بي نقص كرده است. من ميخواهم در طي چند مقاله اين برنامه هاي جالب را كه در ويندوز XP وجود دارند بررسي كنم. برنامه هايي كه اگر شما با آنها آشنا شويد شما را از تهيه و نصب بسياري از برنامه هاي ديگر بي نياز ميكنند. پس اين مقالات را دنبال كنيد.

يكي از امكانات بسيار عالي در ويندوز XP امكان شناخت ، ساخت و ويرايش فايلهاي Zip است كه در ورژنهاي قبلي براي اين كار نياز به نصب برنامه هايي مثل WinZip و امثال آن بود. اما تا حالا به نوع ديگري از فايل هاي Zip كه توسط شركت Microsoft استفاده ميشود توجه كرده ايد ؟

بله اين فايلها همان فايلهاي Cabinet يا CAB هستند ( به صورت cab.* ) كه در تمام CD هاي نصب ويندوز وجود دارند. اين فايلها قابليتهاي بسيار زيادي دارند كه چند مورد آنها را براي شما مي گويم :

قدرت Compressing يا همان فشرده سازي اين فايلها هيچ تفاوتي با پسوند معروف Zip ندارد و چه بسا از آن هم قوي تر عمل ميكند.

اين قابليت را دارند كه در هر ويندوزي حتي بدون وجود نرم افزارهاي Zip توسط خود ويندوز شناسايي شده و ويرايش شوند ( حتي در ويندوزهاي سري 9x ).

و بسياري موارد ديگر كه من به همين ها اكتفا ميكنم. قابليت دومي كه ذكر كردم بسيار مفيد و جالب است و بسيار كاربردي است. تا حالا شده كه بخواهيد يك فايل را توسط ويندوز XP  فشرده كرده و براي مثال در يك فلاپي جاي داده و بعد آن را به يك سيستم با مثلا ويندوز 98 انتقال دهيد و در عين حال ندانيد كه آيا آن ويندوز برنامه اي مثل WinZip دارد يا نه ؟  اگر سيستم مقابل برنامه WinZip را نداشته باشد آن وقت در اجراي آن به مشكل بر خواهيد خورد و بايد برنامه مذكور را تهيه كنيد. اما اگر از همان ابتدا اين فايل را با پسوند CAB فشرده ميكرديد به سادگي ميتوانستيد آن را در هر ويندوزي مديريت كنيد.

براي ساخت فايلCAB شما ميتوانيد از برنامه سودمندي كه به همين منظور در ويندوز XP وجود دارد استفاده كنيد. نام اين برنامه مفيد Iexpress است. براي اجراي آن كافي است در Run تايپ كنيد iexpress و سپس Enter را بزنيد. اين هم آموزش قدم به قدم اين برنامه :

بعد از اجراي برنامه صفحه Welcome IExpress ظاهر ميشود كه شامل دو گزينه است. از گزينه اول براي ساخت فايل هاي CAB يا Self Extraction Directive استفاده ميشود و از گزينه دوم براي باز كردن محتويات درون اين فايلها استفاده ميشود. روي گزينه اول و سپس دكمه Next كليك كنيد.

در صفحه Package purpose با سه گزينه روبرو ميشويد. از گزينه اول براي ساخت فايلهايي درست مانند فايلهاي نصب برنامه ها استفاده ميشود ( همان فايلهاي Setup با تمام ويژگيهاي آن از قبيل License و ... ). از گزينه دوم براي ساخت فايلهاي Setup اما بدون قابليتهاي قبلي يعني License و ... استفاده ميشود. در واقع توسط اين گزينه شما فقط مسير فايل را مشخص كرده و بعد فايلها آنجا قرار ميگيرند. از گزينه سوم براي ساخت فايلهاي CAB استفاده ميشود. گزينه سوم را انتخاب كرده و روي Next كليك كنيد.

صفحه Packaged files ظاهر ميشود. شما ميتوانيد با فشردن كليد Add هر فايلي و با هر پسوندي را كه خواستيد در برنامه وارد كنيد. بعد از انتخاب فايل يا فايلهاي مورد نظر روي Next كليك كنيد.

در صفحه Package Name and Options شما بايد مسير ذخيره فايل CAB را مشخص كنيد. بعد از اين كار روي Next كليك كنيد ( قسمت Options را نيز ميتوانيد با توجه به نياز خود تنظيم كنيد ).

در صفحه Save Self Extraction Directive شما ميتوانيد فايلي با پسوند SED كه چيزي شبيه Backup از اين پروژه است را توليد كنيد كه در مواقع ضروري به كمكتان بيايد. شما ميتوانيد با انتخاب گزينه Don't save اين كار را انجام ندهيد. روي Next كليك كنيد. در اينجا با كليك مجدد روي Next فايل CAB شما ساخته ميشود و ميتوانيد به راحتي و در هر ويندوزي از آن استفاده كنيد. همان طور كه ميبينيد اين برنامه كوچك داراي دو قابليت بسيار جالب است كه حتي ميتواند شما را برنامه هاي ساخت Setup نيز ( البته در سطح غير پيشرفته ) بي نياز كند.

اگر به مشكلي برخورد كرديد حتما آن را مطرح كنيد تا راهنماييتان كنم
نوشته شده توسط حسین نوری در ۱۸ بعد از ظهر |  لینک ثابت   •